ÇARIKSARAYLAR KASABASI
ANASAYFA RESİMLER VİDEOLAR SATILIK İLANLAR HABER ARŞİVİ BELEDİYE OKULUMUZ İLETİŞİM

FACEBOOK SAYFAMIZ

www.meydanhirdavat.com

UZAYDAN GÖRÜNÜM

Seçim Sonuçları Derin Analiz

Seçim Sonuçları Derin Analiz

Tarih 31 Mart 2014, 12:45 Editör

Seçim Sonuçları Derin Analiz

Kasabamızda ilk defa bukadar sessiz sakin kavgadan dövüşten uzak gürültüsüz bir seçim yaptık . Halk olgunluktan yana olduğunu gürültü patırtı istemediğini gösterdi. Şimdi aşağıda Adayları ve aldıkları oyları derinlemesine inceleyeceğiz ve seçim sürecinde yapılan hataları irdeleyeceğiz.
 
Seçimden 15 gün önce bir aday için  anket yapmış ve şuanki sonuçları aşağı yukarı tahmin etmiştik
Sadece bazı mahallelerde yanılmış ancak genel toplamda bilmiştik
 
Örneğin AKP ye=  Ulu mahalleden 450 Bölüklerden 85 Suvardan 250 oy vermiştik
Sonuç  Ulu Mahalle 453,   Bölükler 79, Suvar 255
 
Genelde İse AKP ye 1085  MHP ye ise 765 oy vermiştik  bu sonucunda ne kadar yakın olduğu aşikardır
 
MHP yi ise 400-500 oy alacak diyenlere karşı Halil Toprağın hiçbir şekilde 750-800 oydan aşağı almayacağını belirtmiştik.
 
Gelelim seçimin son günlerine:
 
 
 
Seçimin Son günlerinde müthiş bir toparlanma oldu ve oyunu 1250 -1300  kadar çıkardı çok rahat bir seçim yaşayacaktı ancak seçim yasaklarına uymayarak Araç giydirmesi ve Son gün Araç konvoyu düzenlemesi AKP nin 300 oyunu sildi çünkü rakipleri bunu değerlendirdi ve akp oyunu 900-950 ye kadar indirdi
 
Bunun nedenide AKP nin bu kadar derli toplu olarak gören Bölüklerdeki, Ulu Mahalledeki ve Suvardaki BBP seçmenlerinin Kazanacak en yakın ihtimalli MHP ye yüklenmesiyle gerçekleşti.
 
AKP 300 oy kaybının 100 e yakınını son gün Ulu Mahallede yaşanan kavga ile kenetlenerek geri kazandı.
 
AKP de telaş almış ve birileri tarafından sürekli hatalara sürükleniyordu seçim koordinesini sağlayacak ekip bilgisiz ve dağınıktı eğer seçim 1 hafta sonra yapılsa idi şuan koltukta Halil Toprak oturuyor olacaktı çünkü AKP nin ileri gelenleri uyarılara aldırmıyor seçmenlerinden birtanesi çıkıp şunu yapalım deyince hemen arkasına takılıp sürükleniyordu istenilen tarafa sürüklenir hale gelmişti Uyarılara Halk istiyor diye cevap geliyordu
 
Ancak Halkında bir durdurulma noktasının olacağını düşünemiyorlardı .Birisi çıkıyor Haydi araç giydirelim, Birisi çıkıp Haydi konvoy yapalım aynen peşine düşüldü bu ne getirir ne götürür tartışmadan  1250-1300 oy eritilerek 950 ye indirildi karşı tarafın bir hatasıylada 1050 ye çıkarıldı.
 
Özetle çok rahat  oturdukları yerden hatta tatile çıkarak kazanacakları seçimi riske sokuyorlardı.
 
 
 
 
Seçime halk arasında psikolojikman bölük olarak dezavantajlı başladılar , MHP ve BBP nin bölünmesi halk arasında güvensizlik yarattı birleşin uyarılarına aldırmadılar.
 
AKP nin karşısında tek MHP kalsa idi şuan durum çok farklı olurdu , Organize olamadılar, ana kadroyu oluşturamadılar, çevrelerindeki kişiler nedeniyle halk arasında güven kaybettiler, seçim koordinesini sağlayacak ekip yetersizliği yaşadılar.
 
Sadece Halil Toprak faktörü ve AKP olmasın diyenler ile beklenen 800 oyu alabildiler AKP ve BBP nin yaptığı propagandalara rağmen 800 oy aldılar
 
Sıfırdan geldiler, Onları denediniz biz varız dediler Kasabada en temiz ve kaliteli propagandayı yaptılar kasaba genelinde 350 oy alarak 3. olmaları biliniyor ve bekleniyordu
 
Ancak son günlerde AKP karşıtları seçmenlerin AKP yi yıkacak en güçlü ihtimalli aday arkasında toplanmasını engelleyemediler
 
Son gün 150 oyları AKP kazanmaması için MHP ye kaydı. H.Hüseyin Şenel Muhtarlığında olduğu gibi Belediye Başkan adayları arasındada en aktif olanıydı ancak bu dönemki seçim ortamında yanlış bir dönemde aday olmuştu 2 gurup arasında kalarak eridi.
 
 Kasabaya dostane ve temiz siyaseti kazandıran H.Hüseyin Şenel in kesinlikle pes etmemesi gerekir (Birdahaki dönem Karşımda istiyorum :)  
 
Bu bölümde Partilerin yaptığı hataları , özeleştiri olarak özetledik
______________________________________________
VEFA SADECE BİR SEMT
 
Gelelim seçmenlerimize; bu dönem sessizde olsa o kadar derinden seçim yapıldıki herkes yanıldı geçmiş seçimlerde mahalle ve genel  tahminlerimiz 5 oyu geçmezdi yani bugün yapılan seçime bizimde aklımız ermedi.
 
Vefasız bir seçim oldu
 
Özcan Turhan ın çok iyilik yaptığı birebir çalıştığı sağ kolu gördüğü kişiler Halil Toprak a destek verdi.
 
Halil Toprağın uğurlarına hapis yattığı, Mahkemelerde süründüğü, çok iyilik yaptığı seçmenlerde açıktan Özcan Turhan a destek verdi.
 
H.Hüseyin Şenel in ise yıllarca sırtında taşıdığı sağ kolu gördüğü kişiler diğer iki adaya destek verdi.
 
Sürekli Özcan Turhan'ı kötüleyen hakkında propaganda yapan kişiler ise seçim akşamı AKP bayrakları ile  Ulu Mahallede tur atıyordu :)
 
Vefa İstanbulda bir semt olduğu birkez daha kanıtlandı
___________________________________________
SONUÇ
 
Yeni Yönetimimizin kasabamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz Belediye Başkanı Özcan Turhan ın Hükümet Destekli kazanması kasabamız için büyük avantajdır.
 
Kasabamızdaki eksiklikler ve yapılacak projeler bellidir Özcan Turhan'ı  Çıraklıktan kurtulmuş bir kalfa olarak değerlendirmek gerekir.
 
Bu dönem kasabamıza ne gerekiyorsa 2 misli fazla yapılması gerekir Özcan Turhan ın ben kasabam için varım diyerek AKP nin yakasına yapışması, tuttuğunu koparması gerekirse diklenmesi gerekir.
 
Bunu gören Halkımız Özcan Turhan'ın heykelini Garkın köprüsü girişine dikmesini bilir ömür boyu hayırla yad eder.

Bu haber 1377 defa okunmustur.

Facebook'ta paylas

KÖŞE YAZILARI

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

ÇARIKSARAYLAR IN GÜNLÜK İNTERNET GAZETESİ