ÇARIKSARAYLAR KASABASI
ANASAYFA RESİMLER VİDEOLAR SATILIK İLANLAR HABER ARŞİVİ BELEDİYE OKULUMUZ İLETİŞİM

FACEBOOK SAYFAMIZ

www.meydanhirdavat.com

UZAYDAN GÖRÜNÜM

Ben doğduğum kasabaya dönüyorum

Ben doğduğum kasabaya dönüyorum

Tarih 13 Ocak 2014, 13:26 Editör

Ben doğduğum kasabaya dönüyorum

Ben doğduğum kasabaya gidiyorum bu yaştan sonra, 26 yıllık ayrılıktan sonra 26 senedir ayrıyım kasabamdan toplasanız 26 kere gitmişimdir senede bir yani.

26 senedir dışarıda ve kasabamızdan uzaktayım kasabadan ayrı bir hayatımız var adeta yaşadığımız şehire alıştık buralı olduk.

Şimdi Çarıksaraylara temelli geri dönmek düşündürüyor insanı acaba bir yabancılık çekermiyiz yani kendi kasabamızda bir yabancı olmak.

Olurya 26 senedir çoğu insanları unuttuk yeni genç nesil yetişmiş

annem babam vefat edeli yıllar olmuş bizi oraya çeken küçük bir toprak parçası ve baba yadigarı doğduğum bu eski ev.

içim bir hoş oluyor bazen düşündükçe...

Hep şu sorular kafamı kurcalıyor.

Yeni bir hayata başlamak için emekliliği beklemek şart mı..? Şart olmamalı. Ama emeklilik bir son ve yeni bir başlangıç gibi geliyor insana.
 Yeni hayata başlarken en çok düşündüğümüz konulardan biri de para. Yeni hayat, hangi iş, hangi parayla sağlanacak? Ev değiştirmek daha kolay. İnsan her yerde yaşayabilir. Ama yeni bir iş kurmak daha riskli. Emekli olunca sahip olduğunuz işi kaybetmiyorsunuz. Risk ve başaramama korkusu azalıyor. 

Bir yere yerleşirken geride bıraktıklarınız..? Geride bıraktıklarımız vazgeçemediğimiz şeyler olsa zaten bırakmayı düşünmezdik. Hatta amacımız bu. Bir şeyleri geride bırakmak. 

Yerleşmek istenilen yeri neye göre seçmelisiniz..? Bu geride bırakmaya karar veren kişiye göre değişir. Çocuk varsa ilk önce çocukların eğitim imkanı düşünülüyor. Hatta bu sebepten gitmekten vazgeçiliyor. 

Eşler beraber mi karar vermeli..? Sadece eşler değil, gidecek olan tüm aile bireyleri birlikte karar vermeli. Bu gidiş, tüm gideceklerin yaşamını değiştirecek. Herkes istemeli, en azından kabul etmeli. 

İkinci hayatta karşılaşacağınız sorunlar..? Bu çok uzun tartışılacak bir konu. Gidecek kişilere, gidilecek yere göre değişik sorunlar yaşanacaktır. Ama bu sorunlar da özünde yaşadığımız yerdeki sorunlara benzeyecektir. Çünkü olaylar bizim onlara yaklaşımımıza göre şeekillenecektir. 

Çocukların okul hayatı..? Evet, çocukların okul hayatı....En büyük gidememe sebebim. 

 Gidilecek yerin seçiminde de etkili. Doktora, hastaneye rahat ve çabuk ulaşılabilecek bir yere gitmek gerekli. bir giripin almak için Çarıksaraylardan taa karaağaca gitmekte var.

Bahçeli evde yaşamak..? Esas amaç bu bir çok kişi için. Ama benim için bahçeden çok doğa. 

Evcil hayvan sahibi olmak...? Özellikle çocukları gitmeye ikna etmenin en güzel nedeni.;) 

Büyükşehirden kasabaya dönmek..? Sanırım bu kasaba doğduğumuz kasaba. Oraya dönmek, bilinmeze gitmekten daha kolay. Bildiğimiz yer, çevre hazır, dostlar hazır... 

Yeni bir yerde yabancı olmak..? İşin en bilinmez,korkutucu ve en güzel yanı da bu. Tam bir çelişki. Yeni yer, yeni çevre, yeni hayat...Her şey yeni. Ve bir çok şeye yeniden başlama şansı. Aynı zamanda en bilinmez, en riskli yanı.

Çelişkiler var kafamda Çarıksaraylara  dönmelimiyim...??? 


Mehmet Uğur
Kocaeli

Bu haber 970 defa okunmustur.

Facebook'ta paylas

KÖŞE YAZILARI

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

ÇARIKSARAYLAR IN GÜNLÜK İNTERNET GAZETESİ