ÇARIKSARAYLAR KASABASI
ANASAYFA RESİMLER VİDEOLAR SATILIK İLANLAR HABER ARŞİVİ BELEDİYE OKULUMUZ İLETİŞİM

FACEBOOK SAYFAMIZ

www.meydanhirdavat.com

UZAYDAN GÖRÜNÜM

ASKERLERİMİZİN ARDINDAN

ASKERLERİMİZİN ARDINDAN

Tarih 05 Ocak 2014, 00:21 Editör H.Ersan

ASKERLERİMİZİN ARDINDAN

Geçtiğimiz günlerde uğurladığımız Askerlerimizden Asker eğlencelerinde duyduğum bir sözcük yüreğime cız etmişti “ El yapıyor eğlence  bizimde yapmamız lazım abi” . Kasabamızdan 33 Asker adayımızı uğurladık ve bunların tamamı çalgılı ve yemekli Asker eğlenceleri düzenlediler. En mütevazi bir eğlence günümüzde bin liraya yapılıyor. İşte bu haftaki köşe yazımızda  bu konuyu ele alacağız.

 

Konumuza geçmeden önce konuyla bağlantılı gördüğüm bir olayı aktarmak istiyorum ve burada iki kasabayı karşılaştıracağız.

 

Bayramın ikinci günü hem Bayramlaşma bahanesiyle hemde Referandumda kararsız ve birazda Hayır eğilimi bulunan Eşimin sülalesini Evet dedirtebilmek için   Afyon un Bolvadin ilçesinin Dişli Kasabasındaydım.

 

 Belki aranızda bilenleriniz  vardır ama ben kısaca anlatma gereği duyuyorum bu kasabayla bizim kasabamız öylesine birbirine benzerki sanki Çarıksarayların Afyondaki ikizi gibi duruyor. Yok artık bukadardamı olur diyebileceğimiz 100 lerce benzerlik var.

 

Bolvadin /Dişli kasabası;

 

Bizim Ispartaya olduğumuz gibi bizim kasabaya tam  125 km.

Bizim ilçeye olduğumuz gibi onlarda ilçesine 7 km.

Onlarında nüfusu bizimki gibi 3500 ve 5 mahalleden oluşuyor.

Onlarında Belediye Başkanı AKP li ve bir önceki Belediye başkanı görevden alınmış

Onlardada bu dönem 33 Asker adayı var

 

Gibi böyle uzatıp gidebileceğimiz benzerlikler var ancak fazla uzatmak istemiyorum

 

Eşimin Anne, Babası Kardeşleri vs Bayramlaşarak o gün orda kaldık. ordada bizimki gibi sosyal aktivite bulunmadığından tek vakit geçirilebilecek yer kahveler yine bizimki gibi 11 tane kahveleri mevcut.

 

Lafı fazla uzatmadan konumuza dönmek gerekirse oradaki arkadaşlar beni kasabada düzenlenen Asker eğlencesine götürdüler.

İşte asıl can alıcı yer burası….

 

Kasabada birtek ve  toplu şekilde Asker eğlencesi düzenleniyor ve bu işi Belediye organize ediyor. Akşam saatlerine doğru Asker yemeği adı altında toplu bir yemek veriyorlar yemeğin ardından çalgılı Asker eğlencesine geçiliyor 33 Asker ve aileleri  toplu şekilde oynayıp eğleniyor Asker yemeğinde ve buradaki Asker eğlencelerine  Askere yardım kutusu diye büyük bir kutu konuyor. Asker eğlencesinde ise organizeyi sağlayan Belediye ekibi Hediye çekilişi adı altında bir çekiliş numarası vererek bu numaraları 5 er liraya satıyor ve ilerleyen saatlerde ise hediye çekilişine geçiliyor yine bölge esnafından toplanan hediyeler kazanan numaralara veriliyor.

Günün sonunda ise Asker yemeğinde, Asker eğlencesinde  ve Asker hediyesi çekilişinde 25-30 bin lira gibi bir para toplanıyor organizeyi yapan Belediye ekipleri bu paranın içinden Yemek parasını, müzisyenlerin parası, havai fiyek vs. ve diğer giderleri düştükten sonra geriye kalan parayı 33 e bölerek ortalama 750 şer lira gibi bir parayı Askerlerin cebine kuyuyor.

 

Birde dönüp bizimkilere bakalım Asker adaylarımızın hemen hemen tamamı yemekli ve çalgılı Asker eğlenceleri düzenlediler her mahallede ve günde 3 yerde aşağı yukarı eğlence düzenlendi vatandaşlarımız hangisine katılacağını şaşırdı ve Aşağı yukarı her eğlence bin er liraya mal oldu Askerlerimizin ceplerinden ortalama 30 bin lira gibi bir para çıktı ve bunu zenginide fakiride gelenek olmuş diye yaptı. Yani bir Askerimiz paraya en ihtiyaç duyacağı günde  Askere giderken 3-5 yüz lira uğurlama parası topluyor ancak bin lira para harcıyor işte bu organize eksikliğinden kaynaklanıyor.

 

Yani birşekilde bugüne kadar böyle gelmiş ama bundan sonra böyle gitmese Askerlerimiz toparlanarak konuşulsa ve Özel yemek ve eğlenceye izin verilmese Kasabamız Ulu mahalle meydanda tek bir asker yemeği ve tek bir Asker eğlencesi düzenlense yukarıda anlattığımız gibi bir yardım kutusu konsa toplanan paralar Askerlerimize dağıtılsa işte bu tür fırsatlar mahallelerimizi birbirine bağlar ve birlik beraberlik oluşturur. Böyle bir uygulama  nasıl olur sizce???

 

Bu haber 1234 defa okunmustur.

Facebook'ta paylas

KÖŞE YAZILARI

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

ÇARIKSARAYLAR IN GÜNLÜK İNTERNET GAZETESİ