ÇARIKSARAYLAR KASABASI
ANASAYFA RESİMLER VİDEOLAR SATILIK İLANLAR HABER ARŞİVİ BELEDİYE OKULUMUZ İLETİŞİM

FACEBOOK SAYFAMIZ

www.meydanhirdavat.com

UZAYDAN GÖRÜNÜM

Çarıksaraylar Hurafeleri (3)

Çarıksaraylar Hurafeleri (3)

Tarih 02 Ocak 2014, 10:12 Editör H.Ersan

Çarıksaraylar Hurafeleri (3)

Bu haftaki bölümümüzde çeşitli konulardan harmanlama yaparak Çarıksaraylarda yıllardır uygulana gelen doğru bilinen yanlışları ele alacağız.
*Ceviz ağacı su istemez, sulanmaz sulanırsa çürük olur , Ceviz ağacı budanmaz, ilaçlanmaz..
Tam tersi Ceviz ağacı sulanır, budanır ve ilaçlanır ceviz ağacı dünyanın en çok su emen ağacıdır ve cevizin sülüğü sudan oluşur 15 yaşındaki bir ceviz ağacının senede 1.500 ton suya ihtiyacı vardır, Ceviz ağacı budanır ve ilaçlanır aksi halde kontrolsüz ve çınar ağacı gibi büyür zararlılara karşı her meyve gibi ilaçlanması gerekir.
*Gece sakız çiynenmez, tırnak kesilmez...
 
Sakız çiğnemenin haram olduğuna dair hiç bir hüküm yoktur. Özellikle bir şey yedikten sonra ağız içinin temizlenmesi için çiğnemenin herhangi bir sakıncası yoktur.
Bu muhtemelen gece sakız çiğneyen herhangi birinin, ağzında sakız ile uyuya kalınca saçına yapışmasın diye , yada nefes borusuna kaçmasın diye uydurulan bir hurafedir.
GECE TIRNAK KESİLMEZ
Eskiden herkesin evini aydınlatma imkanı yoktu, tırnaklarını kesenler yanlışlıkla etini kesmesin diye uydurulmuş bir hurafedir
 
 
*Kasabamızda Teravih namazına büyük önem gösterilir...
 
Teravih Türkçesi "rahatlatmak, dinlendirmek"
Ashap Peygamberimize sorarlar;
--Yaresullallah akşama kadar oruçlu olunca iftarda elimizde olmadan çok yemek yiyoruz bunun sonuncundada rahatsız oluyoruz spor yapalımmı?
--Hayır Namaz kılın..
der ve ogün bugündür iftardan sonra kılınan rahatlatma namazına Teravih denir ve Teravih Orucun değil Ramazan ayının sünnetidir.
 
Teravih namazı hızla yayılınca bunu Peygamberimizde görmüş ve rahatlama namazını evinde tekbaşına kılmaya başlamıştır.
 
Peygamberimizden sonra ise.Bir ramazan gecesi Hz.Ömer mescide çıktığında, halkın dağınık bir şekilde teravih namazı kıldığını görmüş ve dağınık bir şekilde kılmak yerine insanları bir imamın arkasında toplayıp teravih namazının cemaatle daha derli toplu ve düzenli bir şekilde kılınmasının uygun olacağını düşünmüş ve o günden sonra İmam arkasında düzenli kılınmıştır.
 
Kasabamızdada Teravih namazına büyük önem verilir Oruç tutacak kişinin mutlaka Teravih namazına gitmesi gerektiğine inanılır.
 
En büyük namaz olan vakit namazını bile kılmayanlar sadece Teravihten Teravihe namaz kılarlar.
 
Sevgili arkadaşlar Teravih bir rahatlama namazıdır ve Peygamberin emrettiği üzere sünnettir. Gerçek namaz ise vakit namazıdır ve farzdır kasabamızda günlük hayatta vakit namazı kılmayanların Ramazan ayında Teravih namazını sıkı takip etmeleri sadece bir gösteriştir.
 
Vakit namazı ise Müslümanım diyen herkese kesin emredilmiştir.
 
Kasabamızda ise Namazdan hızla bir kopuş sözkonusu ve her camide 2-3 cemaattan fazla yoktur Teravihlerde ise yer bulmak çok güçtür. bunda bir yanlışlık yokmu sizce.
 
Bir başka konu ise Spormu?  Namazmı? tabiki Namaz deriz...
Sağlıklı yaşam için yürüyüş yapanlar yada zayıflamak için yürüyenler en etkili spor un Namaz olduğu bilim adamlarınca kanıtlandı. Sizin Step inizdende Airobik inizdende yürüyüşünüzdende daha etkili olduğu kanıtlandı kaldıki size emredilmiş , hastaysanız bile gözlerinizle kılın denmiş namaz varken...
 
Hıristiyanlar  ise namaza altarnetif olarak spor u çıkarmış çeşitli sporlar geliştirmişlerdir bizim ata sporumuz Güreş ve cirittir
 
 
*Cenaze Namazında tek sayılı sıra olmak gerekir.
Geçenlerde Başkanın babasının cenaze namazındayız cemaatde baya kalabalık baktık bir kişi üşenmemiş kaç saf olduğumuzu sesli olarak sayıyor ve hemen fetvayı veriyor "Olmazz 8 saf olmuşsunuz arkadaki saf diğer sıralara karışarak 7 saf sıraya  indirelim yada arkaya bir sıradaha yaparak 9 sıraya çıkaralım aksi halde namaz kılınmaz"
cahilliğe bakarmısınız ne alaka saf yada sıra tek olmuş çift olmuş dinimizde böyle bir hüküm yok . kaldıki eskiden böyle kalabalıkları nereden bulacaklardı 2 kişiyle 3 kişiyle cenaze gömülürmüş bu nedenle bu sıra olayı tamamen cahillik ve boş bir hurafedir ister 10 sıra ister 1 sıra durum neyi gerektiriyorsa o sıra yapılır.
 
 Sevgili arkadaşlar bizim aklımıza gelen konularla bir bölümümüzün daha sonuna geldik 4. bölümüde sizlerden gelen sorulara ayıracağız.
Hertürlü ve her konudaki sorularınızı ister isimli ister isimsiz rumuz ile bu yazının altındaki Yorum yaz a tıklayarak bize iletebilirsiniz biz buradan toparlayıp 4. bölümde tümünü yanıtlayacağız. 
 

Bu haber 1118 defa okunmustur.

Facebook'ta paylas

KÖŞE YAZILARI

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

ÇARIKSARAYLAR IN GÜNLÜK İNTERNET GAZETESİ