ÇARIKSARAYLAR KASABASI
ANASAYFA RESİMLER VİDEOLAR SATILIK İLANLAR HABER ARŞİVİ BELEDİYE OKULUMUZ İLETİŞİM

FACEBOOK SAYFAMIZ

www.meydanhirdavat.com

UZAYDAN GÖRÜNÜM

Çarıksaraylar Hurafeleri (1)

Çarıksaraylar Hurafeleri (1)

Tarih 02 Ocak 2014, 10:10 Editör H.Ersan

Çarıksaraylar Hurafeleri (1)

Çarıksaraylar Hurafeleri (1)

(Ye Kürküm Ye)

Bugün yeni bir konuyla daha karşınızdayız.  Malumunuz kasabamızda kış döneminde 70 vatandaşımız Allahın Rahmetine kavuştu. Hepsinin mekanı cennet olsun.
Sizinde bildiğiniz gibi kasabamızda adettendir bir evde vefat olunca vefat edenin yakınları tarafından Ölünün ardından ; 
*Vefatı kabire nakledilirken insanlara helva ekmek ikram edilir.
*Evde başın sağolsuna gelene hemen yemek konur
* Üç pişisi adı altında pişi yapılarak herkese dağıtılır.
* Yedinci gün eve hocalar çağrılarak kuran okutulur.
*Kırk pişisi adı altında yine pişi yapılır herkese dağıtılır.
*Daha bitmedi 52. Gecesi vardır bu günde de davet verilmesi gerekir ve ortalama 2-3 bin lira daha harcanarak davet yemeği verilir.
Tüm bu günlerin nizamı bir şekilde yapılması gerekir aksi halde ölü aç kalır  maazallah.
*Olurmu olmaz, daha yetmez, şimdide “Yiyeceği” adı altında büyük bir davet gerekir ki bununda ilk bir sene içinde yapılması gerekir ve onada yaklaşık olarak 3-5 bin lira daha harcanır.
*İlk kurban bayramında da bir tane de ölü adına kurban kesmek gerekir.
*Eee son olarak birde seneyi devriyesi vardır yine hocalar çağrılarak küçük çaplı bir davet verilir. (Bu hocalarda ne şanslı kişiler Big smile)
 
 
 
Ya benim anlamadığım ölü evimiii düğün bayram evimi nedir, adamlar oturup kendi hallerinde tüm bu işlerden vakit bulup bi yas bile tutamazlar..
 
 
Tamam hadi ölünün yiyeceğini takip ettik diyelimde suyu ne olacak? Hemen bir testi alınır ve mezar taşına dolu vaziyette bırakılır ve ölünün onu susadıkça kalkıp içtiğine inanılır ve sürekli o testiyi dolu tutmaya gayret gösterilir yaz günü açıkta duran testinin içindeki su buharlaşarak eksilirse bile merhumun susayarak kalkıp o sudan içtiği düşünülüp testi tekrar doldurulur.
 
 
Sevgili Çarıksaraylılar ,bre cahil halkımız;
 
 
Bir insan öldü mü onun tüm dünyalığı bitmiş demektir onun ekmekle suyla alakası olmaz acıkmaz ve susamaz onun amel ve sevap defteri kapanmıştır artık sizin onun arkasından yaptığınız davetler kesilen kurbanlar koyduğunuz suların hiçbirisi ona ulaşmaz. (taki hayatında bir çeşme , bir okul , bir cami vs gibi vatandaşların yararlanıp bir Allah razı olsun diyebileceği bir eser bıraktıysa bunlar amel defterine sevap olarak işlenmeye devam eder). onun tek bir şeye ihtiyacı vardır; Duaya, hayırla anılmaya, arkasından bir Fatiha ya.
 
 
Ölünün arkasından yapılan yukarda saydığımız yada sayamadığımız tüm bu işler dinimizde yoktur.
 
 
 
Dinde olmayan bir şeyi varmış gibi yapmak Biad tır biad sa çok büyük bir günahtır yani sevap işleyelim ölümüzü rahat ettirelim derken günaha giriyoruz.
 
 
Artık bu konulara bir dur demek lazım değil mi peki kim dur diyecek bunu imamlardan beklemek hayal olur o nedenle vatandaşlarımızın bilinçlenmesi lazım.
 
 
 
Peki bu konuyu durup dururken niye yazdık
Kasabamız bölükler mahallesinden geçenlerde bir hemşehrimiz vefat etti geride kalan karısıda hiçbir aylığı geliri olmayan fakir ihtiyaç sahibi bir komşumuz sırf el ne der adettendir diye kadıncağız evindeki yiyeceği buğdayı ahırdaki geçim kaynağı tek ineğini satarak yukarıda saydıklarımızı yapmaya çalışıyor etme eyleme teyze dediysek te (Rahmetli o yanda ne yer ne içer hem el ne der olum) cevabıyla karşılaşıyoruz.
Dinimizde ölünün ardından Mevlid okutmak diye bir ibadet söz konusu değildir Para karşılığı okunan, "mevlid" adı verilen törenler tamamıyla sonradan icât olup, ibadet’le hiç ilgisi yoktur daha doğrusu dinimizde "mevlid" ibadeti diye bir şey yoktur
 
 
Vel hasıl kelam kasabamızda bu tür hurafelere bir son verilmesi, cahil halkımızın bilinçlenmesi , böyle gelmiş böyle gider yada el ne der, bak bak baksen gibi cümlelerden kurtulup Kur’an da yazmayan kitapta yazmayan dinimize yüzyıllar sonra çeşitli hurafelerle eklenmiş bu tür uygulamalara son verilip birkaç çıkarcı çevreye, kasabada dört gözle davet bekleyen kodomanlara dur denemezmi.
 
O davette Nasıl yersiniz siz ……… teyzemi geçindiren tek ineği bre dini kendi çıkarlarına alet eden melunlar.
 
 
Peki sen yapmadınmı diyeceksiniz?
 
Babam Çerkez Ümmet i yeni kaybettim 9 ay oldu  hergün birazdaha özlüyor yokluğunu hissediyorum geri geleceğini bilsem herşeyimi bir anda siler veririm ancak arkasından yukarıda saydıklarımın hiçbirini yapmadım yapmamda yapamayacağımdanmı hayır ancak butür işlerin Dinimizde yeri ve alakası olmadığı için yapmadım Dinimizde, Kur'anda en ufak biryerde geçse , bahsedilse  en alasını yapacağımı herkes bilir.
3-7-40 pişi -52. gece  yok yiyecek bilmem Mevlid gibi hurafelerle işim olmaz butür gereksiz hurafeler içinde çorumun çocuğumun rızkını dört kodamana peşkeş çekemem benim babama yollayacağım en büyük hediye bir fatihadır bunuda hiç eksik etmiyorum.
 
 
Haftaya kasabamızı ilgilendiren başka bir konuya parmak basacağız..
 
 
 
İyi uykular Çarıksaraylar ConfusedSleepy
                                                                                                    H.Ersan

Bu haber 1518 defa okunmustur.

Facebook'ta paylas

KÖŞE YAZILARI

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek İşte Gerçek Öğretmen Sevim Örnek

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim Bu seçimde AK Partiye bir ders verelim

ÇARIKSARAYLAR IN GÜNLÜK İNTERNET GAZETESİ